Z chemią na TY. Podobne zmywa podobne oraz epoksydowy długopis – podsumowanie webinrium ekspertów organizowanego przez Koło Inżynierów przy WSB Opole.
Koło Inżynierów przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu wie, co znaczy poczuć chemię do nauki. Przygotowany przez nich webinar technologiczny, który odbył się 1 czerwca 2021 na platformie TEAMs dotyczył tematu czystości technicznej w procesie produkcyjnym. Spotkanie pt. „Z chemią na Ty” było okazją do poznania od podszewki pracy w cleanroom’ie oraz czym jest pojęcie technical cleanliness.
Portal Industrie Network był partnerem medialnym wydarzenia.
Gośćmi webinaru byli pani Patrycja Sitek, właściciel firmy CR Konsulting oraz pan Maciej Chmielewski, Sales Manager firmy Safechem. Prowadzącym dyskusję byli studenci z Koła Inżynierów WSB w Opolu.
Podczas webinarium pani Patrycja Sitek przedstawiła prezentację pt. Czy wiesz co to cleanroom? Krótko o czystości w obszarach laboratorium i produkcji . Słuchacze mogli się dowiedzieć, jak pracuje się w laboratorium i tzw. czystym pomieszczeniu – cleanroom, jakie są normy i jakich wytycznych należy przestrzegać, aby praca w tym miejscu przebiegała w sposób prawidłowy. Przykładem rozwiązań stosowanych w cleanroom był epoksydowy długopis, który jest bezpieczniejszy dla czystego otoczenia niż inne.
Pan Maciej Chmielewski zaprezentował temat: Lepsze czyszczenie poprzez właściwy wybór chemii i usług. Ważny aspekt doboru chemii do rodzaju zabrudzeń przedstawia zdjęcie (fot.Safechem).
Webinar był znakomitą okazją, aby podpytać ekspertów jak wygląda ich praca oraz co jest ważne, aby zostać specjalistą ds.cleanroom lub ds.technical cleanliness.
Komentarz Cezary Brzozowski (Dyrektor zarządzający polskiego oddziału niemieckiej spółki VIA – Verbund Innovativer Automobilzulieferer, członek Koła Inżynierów WSB Opole)
„Termin czystości technicznej nabrał w ostatnich latach na znaczeniu. Polskie firmy chcące być konkurencyjne na rynku europejskich dostawców OEM do automotive oraz branży lotniczej, muszą sprostać coraz to wyższym standardom jakościowym. Jednym z nich, często niedocenianym, a kluczowym, są normy klas czystości. Jest to widoczny trend. Aby do Polski trafiały ciekawsze i inżynieryjnie bardziej zaawansowane projekty, należy się z tym liczyć, że będą musiały spełnić kryteria także dotycząc norm czystości na powierzchni np. komponenty do produkcji aut elektrycznych. Należy to uwzględnić przy wycenie projektu.”