MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY
Stacja demontażu pojazdów to wyspecjalizowany podmiot zajmujący się utylizacją wycofanych z eksploatacji pojazdów. Tego rodzaju firmy działają na mocy obowiązujących przepisów i muszą spełniać wiele wymagań np. z zakresu ochrony środowiska. Czym jednak w praktyce wyróżniają się stacje demontażu pojazdów i jaka jest ich rola?
Czym zajmuje się stacja demontażu pojazdów?
Demontaż samochodów, które nie są już zdatne do eksploatacji, wymaga odpowiedniej infrastruktury, wysokospecjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia. W związku z powyższym, złomowaniem pojazdów wycofanych z użycia i recyklingiem samochodów mogą zajmować się jedynie podmioty, które posiadają odpowiednie wymagane prawem zezwolenia i spełniają narzucone przez prawo kryteria. Stacje demontażu pojazdów w dużym uproszczeniu zajmują się bezpieczną dla środowiska i ludzi utylizacją starych aut i maszyn, a także prowadzą odzysk surowców poprzez recykling samochodów i ich części. Nowoczesna i w pełni profesjonalna stacja demontażu pojazdów w Polsce należąca do firmy Stena Recycling – europejskiego lidera w dziedzinie przetwarzania wszystkich frakcji odpadów– jest w stanie poddać recyklingowi ponad 95% masy złomowanego pojazdu. Recykling samochodów w Stena Recycling jest prowadzony przy zastosowaniu wielu zaawansowanych i nowatorskich technologii, dzięki czemu ze starych i uszkodzonych pojazdów można wydobyć sprawne części i mnóstwo cennych gospodarczo surowców nadających się do ponownego wykorzystania. Pojazdy wycofane z eksploatacji są bowiem rezerwuarem ogromnej ilości aluminium, stali, różnych rodzajów tworzyw sztucznych, gumy i szkła. Surowce te mogą z powodzeniem posłużyć firmom z branży motoryzacyjnej do produkcji nowych samochodów czy zasilić inne gałęzie przemysłu. Z kolei sprawne części po poprawnym demontażu i renowacji mogą trafić ponownie do użycia i przedłużyć żywotność innych, wymagających naprawy pojazdów.
Jakie zadania realizuje stacja demontażu pojazdów?
Stacja demontażu pojazdów przede wszystkim pozwala efektywnie zagospodarować wycofane z eksploatacji auta, co przynosi wszystkim korzyści. Surowce pochodzące z recyklingu w wielu wypadkach mogą wpłynąć na niższą cenę produktu, który z nich powstanie. O niektóre surowce jest też dziś trudno, a recykling może uzupełniać ich braki na bieżąco. Stacja demontażu pojazdów jest więc jednym z ważniejszych ogniw w gospodarce obiegu zamkniętego, a stacja zorganizowana na wzór działającej pod szyldem Stena Recycling gwarantuje przy tymwysoką efektywność recyklingu, przyczynia się do ochrony środowiska i poprawy jego stanu. Stacje demontażu pojazdów są w stanie dostarczyć gospodarce dużych ilości dobrej jakości surowców, a to oznacza, że możemy oszczędzić złoża surowców naturalnych. Kiedy nie wydobywamy surowców naturalnych, a sięgamy po surowce wtórne, zyskuje też na tym środowisko, bo emitujemy mniej zanieczyszczeń, mniej CO2 i zużywamy mniej wody czy energii. Stacja demontażu pojazdów odpowiedzialna jest wreszcie również za utylizację odpadów niebezpiecznych, których całkiem sporo zawierają stare pojazdy.