Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest bardzo ważne w każdym budynku, a szczególnie tych, które są przeznaczone na cele mieszkaniowe i użytkowe. Dla poprawy bezpieczeństwa ppoż stosuje się w nich hydranty wewnętrzne, występujące w 3 podstawowych rodzajach: 25, 33 i 52. Co oznaczają te liczby? Odnoszą się one do wewnętrznej średnicy węża gaśniczego, który taki hydrant uniwersalny obsługuje. Hydranty 25 i 33 mogą obsługiwać węże półsztywne, które nawijane są na bęben chowany w szafce hydrantowej lub są zamocowane poza nią. Hydranty wewnętrzne 52 o największej średnicy, dedykowane są do węży wiotkich, które pozbawione ciśnienia zamykają swój przekrój i wymagają rozwinięcia przed wypełnieniem ich wodą. Nie wiesz, jaki hydrant będzie odpowiedni do twojego budynku? A może chcesz się upewnić czy w ogóle będziesz go potrzebował? Jeśli tak, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Gdzie stosować hydrant wewnętrzny 25?
Tego rodzaju hydranty należy stosować w strefach pożarowych, znajdujących się w budynkach wysokości i wysokościowych, które są klasyfikowane do kategorii zagrożenia dla ludzi ZL. Są to zatem centra handlowe, szkoły, urzędy, kina, szpitale, biurowce oraz wiele innych. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby takie hydranty znalazły zastosowanie w obiektach, w których nie sa wymagane odgórnymi przepisami, a zarządca troszczy się o bezpieczeństwo użytkowników.
Gdzie stosować hydrant wewnętrzny 33?
Hydranty tego typu trzeba stosować w garażach jednokondygnacyjnych zamkniętych, w których jest więcej niż 10 stanowisk postojowych, a także w garażach wielokondygnacyjnych. W tego typu obiektach wskazane również są gaśnice, które mogą mieć większą skuteczność w gaszeniu płonących samochodów i zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia na sąsiednie samochody.
Gdzie stosować hydrant wewnętrzny 52?
Hydranty wewnętrzne 52 to urządzenia o największej średnicy, a tym samym największej wydajności podawania strumienia wody. Najczęściej są stosowane w budynkach produkcyjno magazynowych PM. Warto pamiętać o tym, aby droga dojścia do hydrantów zawsze była czytelnie oznakowana, co znacznie skraca czas podjęcia skutecznej akcji gaśniczej wewnątrz obiektu.
Jak wykonany jest hydrant wewnętrzny?
Są to urządzenia ppoż wykonane z materiałów niepalnych, najczęściej blachy stalowej malowanej proszkowo na kolor czerwony, z widocznymi oznaczeniami w kolorze białym. Urządzenia mogą być instalowane w ograniczonej przestrzeni wnęk lub bezpośrednio na ścianie. Wykonanie boczne zapewnia do nich łatwy dostęp z każdego miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są hydranty z miejscem na gaśnicę, umieszczoną za zamykanymi drzwiami. W wielu przypadkach gaśnica jest lepszym sposobem gaszenia pożaru niż węże gaśnicze podające wodę. Więcej na temat hydrantów wewnętrznych, w tym ich pełną ofertę można znaleźć na stronie https://sklep-ppoz.pl/Hydrant-25. W ofercie posiadamy szeroki wybór hydrantów wewnętrznych o różnych średnicach, spełniających najbardziej rygorystyczne normy i wytyczne ppoż. Staranne wykonanie gwarantuje nie tylko maksymalną trwałość, ale przede wszystkim niezawodność w najtrudniejszych warunkach użytkowania.