CNC – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych

maszyna-cnc

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co w języku polskim tłumaczymy na termin: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Na CNC składa się specjalny układ sterowania z komputerem. Możliwe staje się zaprogramowanie go w dowolny sposób. Maszyny CNC zyskały na popularności ze względu na szybkość działania, niezawodność, precyzję, uniwersalność. Wykorzystuje się je obecnie w wielu branżach. Za ich pomocą możliwe staje się obrabianie niemalże dowolnego materiału.

Maszyny CNC. Jakie są ich zalety i przeznaczenie?

Maszyny CNC służą do obrabiania różnego rodzaju materiałów, ale najczęściej pracuje się na metalu, drewnie, tworzywach sztucznych, szkle. Za ich pomocą można stworzyć elementy o skomplikowanych i niestandardowych kształtach. Wszystko powstaje szybko i precyzyjnie. Obrabiarka gwarantuje precyzyjne docięcia. Korzysta się także z frezarek, wiertarek, wycinarek i tokarek. Maszyny CNC mają różne przeznaczenie. Dobiera się je w oparciu o rodzaj zadania do wykonania. Za ich pomocą możliwe staje się nadanie pożądanych kształtów poszczególnym materiałom. Można obrabiać nawet kamienie. Ogromną zaletą obrabiarek CNC jest uzyskanie elementów precyzyjnie wykończonych. Zwiększa się wydajność całego procesu produkcyjnego. Kolejną zaletą będzie zminimalizowanie ponoszonych strat materiałowych. Przekłada się to oczywiście na mniejsze koszty produkcji. Maszyny CNC pozwalają na wyprodukowanie dowolnej ilości elementów w krótkim czasie, całej serii powtarzalnych i skomplikowanych detali.

Jakie możliwości mają frezarki CNC?

Frezarka CNC i inne maszyny tego typu mają ogromne możliwości. Za ich pomocą można obrabiać różnego typu materiały. Gwarantują precyzję, uzyskanie powtarzalnych efektów, staranne wykończenie nawet w przypadku najmniejszych elementów. Maszyny CNC pozwalają również na przyspieszenie realizacji inwestycji. Korzystanie z nich jest sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Mają one szerokie zastosowanie. Za ich pomocą możliwa staje się bardzo skomplikowana obróbka. Maszynami CNC można sterować zdalnie, przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji i funkcji generowania kodów. Są idealnym wyborem w przypadku prototypowania. Maszyna CNC umożliwia błyskawiczne przeprowadzenie przeróżnych operacji. Przesłanie wygenerowanych kodów do urządzenia zajmuje chwilę, po czym rozpoczyna się automatyczna produkcja. Można wytwarzać rozmaite elementy prototypowe.

frezarka cnc

Maszyny CNC są wykorzystywane ze względu na możliwość zmniejszenia nakładu pracy i kosztów produkcyjnych. Można wytwarzać wysokiej jakości detale, precyzyjnie wykończone. Za ich pomocą możliwe staje się zrealizowanie każdego projektu, niezależnie od jego wielkości, zakresu, stopnia skomplikowania. Technologia CNC umożliwia obróbkę niemalże wszystkich rodzajów materiałów, w tym stali narzędziowej i aluminium. Idealnie nadaje się między innymi do formowania wtryskowego. Obróbkę CNC można łączyć z różnymi technikami. Świetnie sprawdza się wobec tego w przypadku produkcji hybrydowej. Wspomaga procesy związane z wytworzeniem odlewów, drukowaniem trójwymiarowym. Za pomocą maszyn CNC możliwe staje się przykładowo wykonanie otworów i gwintów.

Jakie zastosowanie mają maszyny CNC?

Maszyny CNC mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w wielu branżach. Można nawet powiedzieć, że obróbka CNC jest obecnie wszędzie. Za pomocą poszczególnych maszyn możliwe staje się wytworzenie różnych elementów. Są one stosowane w lotnictwie i przemyśle kosmicznym. Kluczową kwestią staje się precyzja, która jest priorytetem do zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Wszechstronność i uniwersalność obróbki CNC przekłada się na ogromne możliwości konstrukcyjne. Jest ona także wykorzystywana na szeroką skalę w przemyśle motoryzacyjnym. Służy między innymi do produkcji metalowych cylindrów, przekładni, zaworów, osi itd. Rozmaite elementy znajdujące się na desce rozdzielczej w autach powstają właśnie dzięki użyciu maszyn CNC. Stały się one niemalże niezbędne podczas powstawania różnych prototypowych części samochodowych.

Sektor wojskowy od lat stosuje maszyny CNC. Są one wykorzystywane w procesie prototypowania i produkcji. Maszyny CNC przyspieszają wytwarzanie części, które odznaczają się niezwykłą wytrzymałością, wysokimi parametrami użytkowymi. Można liczyć na to, że produkt końcowy będzie niezawodny, posłuży przez długi czas bez utraty swoich pierwotnych właściwości. Obróbka CNC ma szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym. Służy do produkcji rozmaitych systemów i elektroniki użytkowej. Maszyny CNC są wykorzystywane przykładowo do lutowania, produkowania płytek i obwodów. Medycyna również z nich korzysta. Służą one przede wszystkim do obrabiania materiałów, tworzenia detali. Za ich pomocą wytwarza się przykładowo instrumenty chirurgiczne, ortezy i implanty. Maszyny CNC stały się niezbędne do produkcji wyposażenia medycznego. Mają zastosowanie również w sektorze edukacji, przemyśle drzewnym i farmaceutycznym. Branża spożywcza również je wykorzystuje.

Ile zarabia operator CNC?

Bardzo ważną kwestią w przypadku maszyn CNC jest to, że muszą być one obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów. Konieczna staje się bardzo dobra znajomość różnych programów i oczywiście umiejętność wprowadzania parametrów. Niezbędne jest wobec tego zrobienie specjalistycznego kursu, który przygotuje do zawodu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wiele firm wymaga również doświadczenia. Należy wobec tego poszukać przedsiębiorstwa skłonnego do wyszkolenia pracownika.

Początkowo praca odbywa się pod nadzorem osoby doświadczonej. Dopiero po objęciu stanowiska samodzielnego można liczyć na uzyskanie lepszych zarobków. Są one zróżnicowane. Na ich wysokość wpływa wiele czynników. Znaczenie ma oczywiście lokalizacja firmy, jej wielkość. Wynagrodzenie będzie uzależnione od stażu pracy, doświadczenia, wykształcenia. Istotny jest także zakres obowiązków, jakie ma operator CNC. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy mogą liczyć na najwyższe zarobki. Najczęściej wymaga się nie tylko ukończenia specjalistycznego kursu, ale trzeba również wiedzieć, jak czytać rysunki techniczne. Średnie zarobki operatora CNC wynoszą od 4 500 do 6400 zł brutto.

operator-maszyn-cnc

Czytaj poprzedni

Zrobotyzowana obróbka frezarska odpowiedzią na oczekiwania współczesnego przemysłu

Czytaj następny

Technologia – co to jest, definicja i zastosowanie