Ciągle wzrastające standardy dotyczące produkcji oraz kwestii związanych z maszynami prowadzą do udoskonalenia procedur i przepisów. Dotyczy to także przepisów dotyczących czystości. Właśnie dlatego powstało pojęcie czystości technicznej. Coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie tego rozwiązania u siebie.
Czym jest czystość techniczna?
Czystość techniczna (ang. technical cleanliness) jest pojęciem mierzalnym i na podstawie jej poziomu można określić daną klasę czystości. Zależy ona od tego, w jakim stopniu powierzchnia jest wolna od zabrudzeń w postaci pyłów lub resztek oleju. Czystość części oraz ich elementów może mieć wpływ na jakość produkcji. Zabrudzenia na powierzchni mogą prowadzić do utraty parametrów technicznych.
Jak uzyskać czystość techniczną?
Najpopularniejszą klasą czystości, zgodnie z którą wykonywane jest mycie precyzyjne, jest klasa VDA 19.1. Ten poziom czystości można uzyskać, definiując zagrożenia i zabrudzenia, jakimi może zostać dotknięta powierzchnia. Ponadto określa się także sposoby ich usuwania. W tym celu opracowano sposób czyszczenia powierzchni, który pozwoli sprostać wymaganiom klasy VDA 19.1. Jest to tzw. mycie precyzyjne mające na celu dokładne usunięcie zabrudzeń z powierzchni części i detali.
Mycie przemysłowe na klasę czystości — co to takiego?
Mycie przemysłowe ma na celu dokładne usuwanie zabrudzeń z powierzchni maszyn. Jego celem jest niedopuszczenie do pojawienia się na czyszczonej powierzchni cząstek większych niż np. 1 μm/1 mm². Element poddawany obróbce i dalszym procesom może stracić na jakości w przypadku, kiedy nie będzie on dobrze oczyszczony i odtłuszczony. Wynika to z faktu, że procesy technologiczne (np. powlekanie) mogę przebiec niewłaściwie i zaowocować stworzeniem wadliwego produktu.
Mycie precyzyjne w przemyśle
Mycie na klasę czystości pozwala zwiększyć jakość procesów oraz produktów. Pozwala to na sprostanie coraz wyższym wymaganiom klientów oraz produkcję elementów o coraz wyższej jakości. Mycie precyzyjne jest stosowane w takich branżach jak branża wytwórcza, motoryzacyjna, lotnicza, medyczna i optyczna, choć systematycznie jej znaczenie w przemyśle wzrasta.