Skaner kodów kreskowych to urządzenie absolutnie niezbędne w pracy magazyniera czy kasjer. Skaner kodów jest w takich sklepach, magazynach, halach używany nieustannie, musi więc bezbłędnie spełniać swoje funkcje. Wyposażając się w terminale magazynowe, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami skanerów i postawić na model najbardziej odpowiadający wymaganiom danego stanowiska.
Stacjonarne czytniki kodów kreskowych
Zarówno skanery stacjonarne, jak i bezprzewodowe znacznie ułatwiają pracę na kasach i magazynach. Z łatwością odczytują kody kreskowe z opakowań, przyśpieszając tym samym proces przekazywania produktów dalej, ich wydawania, a także sprzedaży. Stacjonarny skaner kodów kreskowych sprawdza się przede wszystkim jednak przy kasach w sklepach, choć w niektórych magazynach również znajdzie on swoje zastosowanie. Połączony on jest z komputerem przewodowo, co sprawia, że ma niewielki zasięg. Skanowanie odbywa się przez przykładanie szybki czytnika do kodu towaru lub przy użyciu podstawki (wtedy towar zbliża się do czytnika).
Ciekawym rozwiązaniem są także ladowe skanery kodów kreskowych, które montuje się bezpośrednio w blacie. Są one w pełni zautomatyzowane, skanują kod w pionie i poziomie. Także i to rozwiązanie rzadko stosuje się na magazynach. Najczęściej spotkać je można we współczesnym handlu, w przypadku kas a dużych sieciach handlowych oraz kas samoobsługowych.
Bezprzewodowy skaner kodów kreskowych
Skanery magazynowe najczęściej jednak mają postać bezprzewodową. Modele przenośne idealnie sprawdzają się bowiem na magazynach, które często wymagają od osoby obsługującej większej mobilności. To doskonałe rozwiązanie, które znacznie usprawnia także inwentaryzację. Jeśli czytnik kodów kreskowych ma być stosowany w bardziej wymagających warunkach, warto pomyśleć o modelu ze wzmocnioną obudową.
Sprawdzą się na magazynie: diody LED i skanery typu laserowego
Skanery magazynowe muszą być przygotowane do odczytywania dużej ilości kodów, często w trudnych warunkach. Od dobrej jakości urządzeń masz prawo oczekiwać większej odporności na uszkodzenia, zdolności skanowania kodu kreskowego z większej odległości, obsługi dużych partii towaru. Kod kreskowy jest wszędzie taki sam, natomiast zmieniają się towary nim oznaczone i to do typu tych towarów i pracy z nimi dopasować trzeba sprzęt. Stąd też podział czytników jest tak ważny. W magazynach najczęściej sięga się po skanery laserowe i diodowe, bezprzewodowe, ponieważ to właśnie one są w stanie spełnić te wszystkie wymagania, o których była mowa powyżej. Pamiętaj jednak, że osobną kategorię stanowią czytniki do kodów kreskowych dwuwymiarowych.
Jak wybrać dobry czytnik?
Pamiętaj, że w sklepie, na magazynie, w hurtowni, w placówkach medycznych wykorzystywanych może być kilka różnych rodzajów skanerów. Nie stanowi to żadnego problemu, a często taka różnorodność znacznie ułatwia pracę. Warto więc każdy skaner dopasować do konkretnego stanowiska pracy. Z pewnością jedną z pierwszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, to wybór między czytnikiem do kodów jedno- lub dwuwymiarowych (1D lub 2D). Kolejna kwestia to typ stanowiska i związana z nią potrzeba mobilności sprzętu lub jej brak. To pozwala na rozstrzygnięcie, czy stawiasz na skaner stacjonarny czy bezprzewodowy. W końcu warto zastanowić się, jak duża efektywność jest ci potrzebna, jak trudne są warunki, w których wykorzystywany będzie skaner. Rodzaje kodów, typ stanowiska, zasada działania z towarem oraz otoczenie — te elementy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model skanera.