W maju 2020 doszło do nawiązania współpracy pomiędzy Kołem Inżynierów przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu a naszym portalem Industrie Network. W tym samym czasie pojawił się pomysł przeprowadzenia wywiadów z członkami Koła Inżynierów.
Idea wywiadów powstała spontanicznie i zaangażowały się w nią : Koło Inżynierów przy WSB w Opolu oraz Industrie Network. Nieocenione było wsparcie opiekuna Koła Inżynierów dr Pauli Pypłacz.
Celem projektu „Koło Inżynierów-przedstawmy się” jest pokazanie sylwetki członków Koła Inżynierów : ich zainteresowań, działalności, aktywności, pracy. Drugim dnem jest oczywiście promocja swojej osoby czy swojej działalności.
Kolejny wywiad z Sebastianem Benschem – studentem WSB na kierunku Inżynieria Zarządzania, pracownikiem montażu w opolskim Polarisie i pasjonatem marki Audi.
Industrie-Network: Skąd pomysł, żeby zacząć studia na WSB w Opolu na kierunku inżynierskim?
Sebastian Bensch: Pomysł na studia inżynierskie przyszedł od razu po skończeniu Technikum, szczególnie przekonał mnie kierunek: Inżynieria zarządzania – specjalizacja: zarządzanie procesami produkcyjnymi.
Dlaczego WSB? WSB – Czas na pracę, czas na szkołę, czas na życie! Nie ma absolwenta i osoby studiującej na tej uczelni, która by jej nie poleciła. Mnóstwo dobrych opinii, oferta nie do odrzucenia. Nie musiałem się długo zastanawiać. Byłem przekonany, że zrobią ze mnie fachowca ; – )
Czym zajmujesz się na co dzień? (gdzie pracujesz, jaką firmę prowadzisz, co robi Twoja firma?
Mam 21 lat. Zatem dopiero zaczynam swoją przygodę, jest bardzo dużo chęci a to najważniejsze. 2 lata temu ukończyłem Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu jako Technik pojazdów samochodowych. Motoryzacja to moja wielka pasja od dziecka. Wszystko co ma 4 koła i trochę więcej koni mechanicznych nie przejdzie mi obojętnie. Szczególnie interesuję się marką Audi. Uwielbiam majsterkować przy samochodach, od mniejszych po większe naprawy + detaling (hobbystycznie), dla własnych potrzeb i przyjemności. Po ukończeniu technikum rozpocząłem pracę w firmie POLARIS OPOLE. Nasza firma zajmuje się produkcją pojazdów (Side by side, ATV i motocykli INDIAN). Jestem operatorem linii montażu na linii Quad ATV. Moja strefa zajmuje się całym sercem pojazdów (rama, wiązka hamulcowa, kierownica, przekładnia, silnik, wahacze, półosie) Już po pierwszym miesiącu pracy wiedziałem, że to jest to. Zafascynowałem się produkcją, planowaniem, udoskonalaniem, w dodatku produkcja tego co uwielbiam: pojazdy. Aktualnie jestem na etapie zbierania doświadczenia i rozwijania kwalifikacji zawodowych właśnie jako specjalista procesów produkcyjnych na WSB. W przyszłości chciałbym zostać menadżerem produkcji w jednej z firm motoryzacyjnych. W ten sposób połączę swoje dwie pasje.
Poza sprawami zawodowymi, lubię sport! Trzeba zadbać o kondycję i formę nie zapominając o dobrym odżywaniu.
Mamy dziś epidemię choroby covid-19, która ma ogromny wpływ na branżę przemysłową. Które branże produkcyjne mogą Twoim zdaniem zyskać na znaczeniu, a które mogą wręcz zniknąć z rynku?
Uważam, że epidemia covid-19, to chwilowe nieporozumienie. Tak szybko przyszła, tak szybko zniknie. Najbardziej ucierpiały małe przedsiębiorstwa których nie było stać na przetrwanie kryzysu. Uważam, że do końca 2020 roku, branża przemysłowa będzie w tym samym, może minimalnie słabszym miejscu jak przed epidemią. Już możemy zaobserwować, jak świat wraca do życia, a jakby nie patrzeć to nadal świeża sprawa. Można by długo dyskutować na ten temat. Tak naprawdę temat rzeka, podzielone opinie i zdania. Pożyjemy zobaczymy. Zawsze trzeba być dobrej myśli i patrzeć pozytywnie do przodu.
Pod Berlinem powstaje fabryka Tesli. Czy Twoim zdaniem ta inwestycja odniesie sukces?
Fabryka Tesli z pewnością odniesie sukces. Jak wszyscy wiemy świat zmierza ku elektryczności. Na dziś nikt nie zapowiada się lepiej. Ich wiedza w tym zakresie + ogromny budżet otwiera wiele możliwości. Wgłębiając się w temat samochodów elektrycznych Tesla nie ma sobie równych. Tylko trzymać kciuki i czekać, aż na naszych drogach będą same pojazdy z niesamowitymi osiągami jakie oferuje ten producent.
Jaki projekt marzy Ci się, aby został zrealizowany przez Koło Inżynierów? Oczywiście przy Twoim aktywnym uczestnictwie.
Mamy wiele możliwości, chciałbym, aby każdy nasz pomysł został zrealizowany, tak aby każdy był zadowolony i wyniósł z tego jak najwięcej. Osobiście chciałbym odwiedzić jak najwięcej fabryk motoryzacyjnych z szczegółowym poznaniem ich procesów produkcyjnych. Oczywiście będzie to bardzo trudne, ale od czegoś są marzenia.